דלג על הניווט.
מחשבון משכנתא
מדריך משכנתאות ופורום

שוק העבודה בתחום ייעוץ המשכנתאות

יחד עם העלייה המתמדת במחירי הדירות, עולה גם קרנם של בעלי מקצוע מתחום מיוחד מאד. הרי כמעט בלתי אפשרי לרכוש היום דירה ללא משכנתא. אבל כיצד ניתן יהיה לקבל אותה בתנאים הטובים ביותר? בעזרת ייעוץ מקצועי, כמובן. על רקע זה, לא מפתיע מדוע דרושים יועצי משכנתאות בכל רגע נתון.

למה בעצם דרושים יועצי משכנתאות?

על מנת להבין את הצורך ביועצי המשכנתאות, צריך לראות את החשיבות של הלוואה זו בחיים של כל אחד מאיתנו. יועץ מקצועי מהווה שחקן מרכזי בשדה המשחק הזה: בתום קורס מקיף בנושא, ועם קבלת התעודה המאפשרת עיסוק בתחום, יכול בעל המקצוע החדש להציע שירותי ייעוץ מקיפים. אין לזלזל בחשיבותו של האחרון, מכיוון שלקיחת משכנתא היא אחת ההחלטות המהותיות ביותר שאדם מבצע בחייו.

זהו תחום סבוך, עם אינספור תתי סעיפים המצריכים ידע משפטי, הבנה של תנאי השוק ויכולת ניהול משא ומתן. מרבית רוכשי הדירה כיום יודעים שאת אלה יכול להציע רק אדם בעל הכשרה מעשית בתחום. לכן, לא מפתיע מדוע דרושים יועצי משכנתאות כמעט בכל עסקת נדל''ן, וכן ממה נובעים התנאים האטרקטיביים להם הם זוכים.

אפשרות ראשונה: עבודה בבנקים

כמעט כל רוכשי הדירה הולכים כצעד ראשון אל סניף הבנק שלהם לצורך בירור אפשרויות למשכנתא. לכן, ברור שבמוסד פיננסי זה דרושים יועצי משכנתאות, אשר יעניקו שלל עצות והדרכות ללקוחות, עד שיבחרו בעסקה הטובה ביותר- עבורם ועבור הבנק כאחד.

בנקי משכנתאות מציעים לרוב מספר עצום של מסלולים אפשריים עבור הלקוח, בהתאם ליכולות הכלכליות שלו, למדיניות הבנק ולתנאים בשוק הנדל''ן. מכיוון שאלה מצריכים ידע נרחב, מרבית הבנקים בישראל מעסיקים מספר בנקאי משכנתאות, המחזיקים גם בתפקידים בכירים אחרים במוסד. כך, למשל, מנהלי לקוחות רבים בתחום זה הם יועצים במקורם.

עבודה בחברות ייעוץ חיצוניות

יש שיגידו כי האינטרסים של יועץ משכנתאות העובד דרך הבנק אינם תמיד טהורים, מכיוון שלא רק רצון הלקוח עומד לנגד עיניו. בין אם זה נכון ובין אם לא, אפשר להבין מדוע קמו עם הזמן חברות חיצוניות רבות המעניקות ייעוץ בתחום המשכנתאות, ואלה אינן קשורות לבנקים דווקא. כמובן שגם בחברות אלו דרושים יועצי משכנתאות מנוסים.

במקרה כזה, יבדקו היועצים עבור הלקוח את מגוון מסלולי המשכנתא המוצעים עבורו לא רק בבנק בו הוא חבר, אלא גם במוסדות פיננסיים אחרים. בנקי משכנתאות נבדלים ביניהם באינספור גורמים, כך שיכולת הבדיקה והייעוץ חיונית. ומי יכול לעשות את זה עבור הלקוח, בצורה אובייקטיבית, אם לא יועץ המשכנתאות?

תחום בלתי נפרד: ביטוח משכנתאות

ביטוח משכנתא הוא עוד כלי אשר רבים בוחרים בו. הוא מכנס בתוכו מספר מקרים עיקריים, שעלולים בהחלט להתרחש ולמנוע את החזרת ההלוואה לבנק: פגיעה כלשהי בחיי הלווים, נזקים לבית ועוד. גם פה מגוון האפשרויות לבחירת המסלול הביטוחי פשוט עצום, מה שמעמיד את האנשים לא פעם אובדי עצות.

לא תמיד מובן מאליו מדוע דרושים יועצי משכנתאות גם בענף הביטוחי. אך כשמתבוננים בתוכנית הלימודים המקיפה של אלה, רואים כי דגש רב מושם גם על הפן הביטוחי, שמהווה, כאמור, חלק בלתי נפרד מהמשכנתא. לכן, יוצעים רבים משמשים בתור סוכני ביטוח משכנתא, בבנקים או בכל גוף פיננסי אחר, וההדרכה שלהם נוגעת גם לתחום חשוב זה.

אולי תתעניין גם בנושאים הבאים: