דלג על הניווט.
מחשבון משכנתא
מדריך משכנתאות ופורום

משכנתאות - על מה ולמה

נושא המשכנתאות מעניין אנשים רבים מאחר וקניית דירה או בית זהו צעד שיש לו השפעה רבה על תכנון התקציב החודשי שלנו. קניית בית זהו עניין יקר הדורש אמצעי מימון גדולים שהאדם הממוצע חסר אותם. פה טמונה הסיבה מדוע אנשים רבים פונים לבנקים למשכנתאות על מנת לקבל הלוואות. הלוואות אלו הן מה שנקרא : משכנתאות.
הסיבה העיקרית שבעטייה אנשים רבים מעדיפים לקחת משכנתא על מנת לרכוש דירה או בית טמונה בהנחה כי רכישת בית תחשב להשקעה בטוחה בעוד ששכירת בית נחשבת לסוג של הוצאה.

מה הן משכנתאות?

מן הבחינה הרשמית יש לומר כי משכנתאות הן שיעבוד נכס כעירבון להלוואות הניתנות מן הבנקים. כלומר למעשה משכנתאות אלו הן הלוואות בסדר גודל גדול, הנפרסות לטווח ארוך, כאשר הערבויות להחזרת אותן הלוואות הן שעבודם של הנכסים שבגינן לווינו את הכסף מלכתחילה. אם כאשר אנחנו לוקחים הלוואה מן הבנק החסכונות שלנו, השמורים בבנק והנמצאים בשליטתו של הבנק, מהווים עירבון להחזרת ההלוואה אזי כשמדברים על משכנתאות העירבון הוא הנכס: הבית או הדירה. שיעבוד הנכס בעת נטילת משכנתאות כוללת רישום הנכס על שם הבנק או חברת הביטוח - בטאבו.

היכן ניתן לקבל משכנתאות?

כיום המצב הוא כזה שניתן לקבל משכנתאות רק מן הבנקים או מחברות ביטוח. בנקים רבים פתחו גופים כלכליים שכל ייחודם הוא העיסוק בנושא משכנתאות. דוגמא טובה לכך זהו למשל לאומי משכנתאות הלא זהו אגף של בנק לאומי אשר מתמחה במתן משכנתא. ניתן גם לקבל משכנתא על ידי מחלקות ואגפים המתמחים בכך הן בבנקים המוכרים לכולנו והן על ידי בנק כללי. כמו גם שבשנים האחרונות יותר ויותר חברות ביטוח פרטיות מאפשרות לקיחת משכנתאות.

אולי תתעניין גם בנושאים הבאים: