דלג על הניווט.
מחשבון משכנתא
מדריך משכנתאות ופורום

שמאי מקרקעין - לפני המשכנתא

אז מצאתם את הדירה ואתם חושבים שהיא המתאימה לכם ביותר? כדאי להתייעץ עם שמאי מקרקעין הרבה לפני חתימה על העסקה מול עו"ד ולא להמתין למינוי שמאי להערכה מטעם הבנק. אז עלול להתברר מאוחר מידי כי הערכת עלות הדירה נמוכה בהרבה ממחיר הקנייה כאשר אתם כבר מחויבים לקניה.

עוד לפני שאתם פונים לייעוץ אצל שמאי מקרקעין מומלץ לבצע סינון ראשוני ולנפות נכסים שאינם רלוונטיים, פרטנו בפניכם את הצעדים המומלצים:

1. בחנו האם אזור המגורים, סוג הדירה וגודלה מותאמים לצרכים האמיתיים שלכם- במידה ואתם נשואים + 2 לבטח לא תבחרו בדירת סטודיו.

2. בכדי להתרשם ממש מדירה לבחירתכם כדאי לבחון אותה גם ביום וגם בלילה, כדאי לבחון מוסדות לימוד וגנים קרובים לילדים, לשוחח עם השכנים וועד הבית - דרשו אודות תשלומי ועד הבית, מיסי ארנונה כלליים לדירה, מיקום הגז, מצב הצנרת ועוד - אל תסמכו רק על מה שבעלי הדירה הנוכחיים מספרים לכם.

3. תקציב הרכישה מורכב מהון עצמי - כסף נזיל שברשותכם וכולל לעיתים כמובן גם משכנתא. כדאי לוודא שמחיר הנכס אינו חורג מהסכום שתוכלו לגייס - הן ממשכנתא והן מהון עצמי.

זיכרו כי רצוי כי החזר המשכנתא החודשי לא יהיה גבוה משליש מההכנסה הפנויה של שני בני הזוג.

בצעתם את הצעדים המפורטים כאן? כעת נותר לפנות אל שמאי מקרקעין מוסמך על מנת שזה יסקור את הנכס וימסור לכם ייעוץ טרום רכישה בעזרתו תוכלו להגיע להחלטה הסופית - לקחת או לא. למרות שמדובר בכמה מאות שקלים לכל דירה לא תרצו לגלות שאתם נכנסים לדירהי קל. שמאי מקרקעין יסתכל בראייה כוללת ויתן לכם תמונת מצב מקיפה על המצב האמיתי של הנכס.

מסמכים הנדרשים או מומלצים בכדי לקבל ייעוץ משמאי

1.טופס ארנונה
2.נסח רישום מקרקעין מעודכן מהאינטרנט או מלישכת רישום המקרקעין האזורית.
3.כל מסמך אחר הקשור לדירה שברשותכם אישורי הרחבה, צווי הריסה, צילומים וכד'.

שמאי מקרקעין מהימן יבצע סידרה של בדיקות מקצועיות לבדיקת מצב הנכס וסטטוס כמו גם אפשרות השבחה \ פיחות במחיר הנכס העתידי.

מטרת השמאות היא כאמור לספק תמונת מצב על הנכס על כל מרכיביו ומתן המלצה לצורך קבלת ההחלטה - וזו בין ההחלטות החשובות בחייכם.

במידה וחוות דעתו של השמאי כבילה בעינכם והערך תואם את ציפיותיכם תוכלו כעת לגשת לעורך הדין שמיניתם מטעמכם ולבקש ממנו טיוטת חוזה למילוי.

אולי תתעניין גם בנושאים הבאים: