דלג על הניווט.
מחשבון משכנתא
מדריך משכנתאות ופורום

גרירת משכנתא

גרירת משכנתא זהו למעשה תהליך שבו הלווים משעבדים נכס אחר מזה המקורי, שבעבורו לקחו את הלוואת המשכנתא מלכתחילה. כלומר גוררים את המשכנתא מנכס אחד לנכס שני. כך למשל כאשר אנחנו מוכרים בית וקונים בית חדש. כעת הבית החדש שרכשנו מהווה עירבון עבור ההלוואה שהבנק נתן לנו.

גרירת משכנתא כרוכה בכמה תהליכים בירוקרטיים

תחילה יש להגיש בקשת גרירת משכנתא ויש לחכות לאישור הבנק, שחרור שיעבוד של הנכס ה"ישן" שנמכר, חתימה על מסמכים כגון: טופס בקשה לגרירת משכנתא, חוזה רכישת הנכס הקיים, חוזה מכירת הנכס הקודם, אישור זכויות מן הטאבו, טופס מלשכת רישום מקרקעין וערבים.

לאחר הגשת כל המסמכים הדרושים יבחן הבנק את שווי הדירה החדשה ביחס לישנה ויש בכוחו של הבנק לסרב למתן גרירת משכנתא. אולם אם הכול בסדר הבנק לא יסרב, רק במקרים בהם בנקים למשכנתאות מוצאים שהלווים מתקשים בהחזר המשכנתא. מבחינת החוק אסור לבנק גם לשנות את תנאי ההלוואה עבור נכס חלופי אלא אם כן יש בסיס סביר.

במקרים בהם אתם רוצים לבצע גרירת משכנתא אך טרם רכשתם נכס חדש, תוכלו לנסות להעניק לבנק ערבות בנקאית שתהווה עירבון עד רכישת הנכס החדש. גם במקרים בהם למשל שועבדה דירה מקורית לטובת הבנק למשל וברצונכם להמשיך ולבצע גרירת משכנתא יכול להיות מצב שבו עשוי לאשר עירבון אחר כגון פיקדון משועבד או ערבות בנקאית וכך בעצם מבצעים גרירת משכנתא בצורה שונה מעט.

אתרים סמכותיים נוספים בנושא גרירת משכנתא:

http://www.nrg.co.il/online/archive/ART/231/497.html

http://www.ynet.co.il/articles/1,7340,L-2001134,00.htmlאולי תתעניין גם בנושאים הבאים: